Инфо за програма: Изясняване на приоритети, лично планиране и реално постигане на желани състояния и цели. Намирането на начини за намаляване на стреса в ежедневието ни или освобождаване на време за активности извън прекия професионален и семеен живот. Постигане на баланс между времето и енергията, които отделяме за работните си задължения и личните си приоритети.
Напоследък все по-често срещаме употребата на термина „коучинг”.
Какво означава това?
Коучингът е процес, чрез който хора, екипи и компании са подпомагани, за да достигнат най-високо ниво на своите способности. Коучингът се фокусира върху генеративната промяна и следователно е ориентиран към резултатите. Смисълът на коучинга е да бъдат използвани всички ефикасни инструменти, които подпомагат клиента в създаване на желаното бъдеще и прилагане на действията, които водят към превръщането на целите в реалност.
Международно проучване на Асоциацията по Мениджмънт, публикувана в Ню Йорк Таймс сочи, че чрез тренинг програми продуктивността се увеличава средно с 22% , докато чрез коучинг това подобрение е 88%.
Какво не е коучингът?
Коучингът не е консултиране, защото клиентът поставя цели, изработва решенията, следва плана си на действие.
Коучингът не е терапия, защото подходът е фокусиран около въпроса „Как да използваме ресурсите, които притежаваме?”
Не е менторство, защото коучът избягва да наставлява клиента.
Коучингът не е тренинг, защото се концентрира върху използване на успешните умения на клиента, докато развива ментални навици за осъзнато използване.
Не е чудно, че в момента КОУЧИНГЪТ набира популярност.
Защо е нужен коучинга?
Всички знаем, че знанието е най-трайно, когато идва от анализ на собствения опит. Именно това прави този подход доста по-ефективен, отколкото другите различни форми на обучение и възпитание.
Коучингът е нужен, защото помага на хората да достигат своите цели:
- по-бързо;
- по най-ефективния начин;
- да научат много неща за себе си;